15 Aralık 2017 Cuma

Whatsapp'ta Gönderilen Mesaj Silinir mi?


Whatsapp, uygulaması dünya genelinde en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından birisidir. Whatsapp'ı 2017 itibariyle günde 1.3 milyar insan aktif olarak kullanmaktadır. Whatsapp'da grup oluşturma, sesli arama yapma, görüntülü konuşma, ses kaydı oluşturma gibi birçok özellik bulunmaktadır. Ve eklenen bir güncelleme ile birlikte artık Whatsapp'ta kullanıcılar gönderdiği mesajları tamamen silme imkanlarına sahip oldular.

Yanlışlıkla gönderilen bir mesajı Whatsapp'da silmek artık çok basit bir şekilde yapılabilmektedir. Eski sürümlerinde sadece kullanıcının kendi ekranından silinen mesajlar, artık Whatsapp'tan tamamen silinebilmektedir.

İlk 7 Dakika Önemli

Artık yanlışlıkla gönderdiğiniz ya da yanlış kişiye gönderdiğiniz bir mesajınız varsa, Whatsapp'ta "herkesten sil" özelliği ile mesajınızı çok basit şekilde gönderdiğiniz kişilerin ekranından kaldırabilirsiniz.

Bunu yapmak için gönderdiğiniz mesajın üzerine basılı tutup silme ekranı açıldığında sileceğiniz mesajı seçip, çöp kutusu ikonuna tıklamanız yeterlidir. Çıkan ekranda "Herkesten Sil" ve "Benden Sil" olarak iki bölüm olacaktır. Ancak mesajınızı herkesten silmeniz için çok önemli bir koşul vardır: Gönderdiğiniz mesaj sadece ilk 7 dakika dolmadıysa silinebilir. Eğer gönderdiğiniz mesajın üzerinden 7 dakikadan fazla zaman geçmişse mesajınız tümüyle silinmeyecektir. Bu durumda mesajınızı sadece kendi telefon ekranınızdan silebilirsiniz.

"Bu Mesaj Silindi"

Eğer mesajınızı ilk yedi dakika içerisinde silmeyi başarabildiyseniz artık sohbet penceresinde mesajınıza ait bölümde "Bu mesaj silindi" ibaresi bulunacaktır. Bu ibare, gönderdiğiniz mesajın sizin tarafınızdan silindiğini göstermektedir. Ve o an sohbet ettiğiniz kişi de bu yazıyı görebilir.

Kullanılan Whatsapp Güncel Olmalı

Bir diğer önemli nokta ise, bu özelliği kullanmak için Whatsapp'ın en son güncel sürümü telefonunuzda yüklü olmalıdır. İlaveten kendi telefonunuzda güncel sürümü olsa bile mesajın gönderildiği kişilerde bu sürüm yüklü değilse, mesajı silseniz bile alıcı tarafın Whatsapp'ından mesaj silinmeyecektir. Mesajı gönderdiğiniz kişinin Whatsapp sürümü de mesaj silmede çok önemli faktördür.

Whatsapp Gönderilen Mesajın Silineceğini Garanti Etmiyor


Bütün bu özelliklere ve şartlara rağmen Whatsapp, gönderdiğiniz mesajın silinmesini garanti etmemektedir. Zira mesaj gönderildikten sonra karşı taraf mesaj silinmeden okuyabilir veya mesaj silinse bile mesajın silinmesi başarısız olup alıcı ekranında mesaj kalabilir. Ancak yine de Whatsapp'ın bu özelliği hızlı bir şekilde mesajın silinmesini ve büyük ölçüde kullanıcının güvenliğini sağlamaktadır.


Whatsapp'ta Gönderilen Mesaj Silinir mi? Diposkan Oleh: Teknoloji Bul

0 Yorum:

Yorum Gönder