8 Aralık 2017 Cuma

Nvidia, 2,999 $ Titan V, 'şimdiye kadar yaratılmış en güçlü PC GPU'su'


Nvidia, yılda bir defada en hızlı GPU'yu tarihte ilan ediyor gibi görünüyor ve bugün tam olarak bu gerçekleşti. Nitekim Nvidia'nın sözleriyle "Titan V, şimdiye kadar oluşturulmuş en güçlü PC GPU'sı" dır. Bununla birlikte, Nvidia'nın yeni Volta mimarisine dayanan ilk tüketici sınıfı GPU'sı olduğu için, bu iddiayı yapan çoğu ürüne kıyasla daha önemli bir sıçrama oluşturuyor.

Buna göre, "tüketici" sözcüğünün liberal bir tanımı burada - Titan V 2999 dolara satılıyor ve AI ve bilimsel simülasyon işlemlerine odaklanmış durumda. Nvidia, öncülüğünün 9 katı kadar öğrenme performansı sunduğu söylenen 21,1 milyar transistörün, 11GB HBM2 bellekli, 5120 CUDA çekirdeği ve 640 "tensör çekirdeği" nin 110 teraflop performansını talep ediyor.

Ayrıca oldukça serin görünen altın ve siyah renktedir.

"Volta için vizyonumuz, yüksek performanslı bilgisayarların ve AI'nın dış sınırlarını zorlamaktı. Nvidia kurucusu ve CEO'su Jensen Huang, yaptığı açıklamada, yeni işlemci mimarisi, talimatları, sayısal biçimleri, bellek mimarisi ve işlemci bağlantılarıyla yeni zemin oluşturduklarını söyledi. "Titan V ile, Volta'yı tüm dünyadaki araştırmacılar ve bilim adamlarının eline geçiriyoruz. Onların atılım keşiflerini görmek için sabırsızlanıyorum. "

Volta, daha ulaşılabilir oyun odaklı GPU'lara geçiş yapabileceğini belirten bir haber yok. Nvidia'nın mevcut Pascal mimarisi, bir buçuk yıl önce, en iyi oyun GPU'larından biri olmaya devam eden GTX 1080 ile tanıtıldı - yalnızca turbo şarjlı halefi GTX 1080 Ti tarafından gerçekten de birinci oldu. Volta GPU'ları Nvidia'nın üretmesi için çok daha pahalı olacak, bu nedenle şirket mümkün olduğu kadar Pascal dalgasına binmek isteyebilir.

Titan V bugün mevcuttur ve müşteri başına iki kişi ile sınırlıdır.


Nvidia, 2,999 $ Titan V, 'şimdiye kadar yaratılmış en güçlü PC GPU'su' Diposkan Oleh: Teknoloji Bul

0 Yorum:

Yorum Gönder