8 Aralık 2017 Cuma

Elon Musk, Tesla'nın özel AI yongaları üzerinde çalıştığını söylüyor


Yapay zeka için özel işlemci cipsi tasarlamak, ciddi teknoloji şirketleri için yaygınlaşıyor ve Tesla da, istisna değil gibi görünüyor. The Register ve CNBC'nin raporlarına göre , CEO Elon Musk, katılımcılara Tesla'nın "dünyanın en iyi olacağını düşündüğümüz uzmanlaşmış AI donanımını geliştirdiğini" söyleyerek dün gece makine öğrenme konferansında NIPS'de şirketin özel AI yongalarını konuşuyordu. ”

Musk, The Register'a göre "Hem Tesla hem de yazılım ve donanım alanlarında AI hakkında ciddi olduğunu netleştirmek istedim" dedi . "Özel AI donanım yongaları geliştiriyoruz".

ÖZEL CIPS SONUÇTA KENDINDEN EMNIYETLI ARABALARA NEDEN OLABILIR

Tesla'nın kendi AI çiplerini daha önce inşa etmesiyle ilgili söylentiler duyduk . Eylül ayında CNBC tarafından hazırlanan bir raporda şirkette 50'den fazla kişi projede çalışıyordu. Bunlar arasında daha önce AMD ve Apple'da çalışan saygın sanayi gazisi Jim Keller ve Ocak 2016'da Tesla'ya katılan Autopilot Hardware Engineering'in başkan yardımcısı da dahildir. Keller'ın işe alınması, Tesla'nın herhangi bir niyeti kadar iyi bir göstergedir ancak biz, Musk'ın yorumlarını denemek için şirkete ulaştık ve bu hikayeyi biz tekrar duyduğumuzda güncelleyeceğiz.

Özelleştirilmiş cips Tesla'ya kendiliğinden sürüş yarışında bir yer ayrılmasına yardımcı olabilir. Şu anda şirket kendi kendine sürüş işlevselliğini güçlendirmek için Nvidia'nın grafik kartlarını kullanıyor ancak özel donanım, performansı artırabiliyor; daha hızlı hesaplamalara ve dolayısıyla teorik olarak yolda daha fazla güvenliği sağlıyor.

Şirketler yapay zekada son gelişmelerden faydalanmaya çalışırken, işlem darboğazlarını azaltmak için özel cipslere yöneliyorlar. Apple ve Huawei onları akıllı telefonlarına koydu ; Google bulut AI servislerini güçlendirmek için kendine has bir yol kat etti ; ve özel görme cips olan uçağı hem de dönüm ve tüketici kameralar .

Tesla'nın durumuna göre, AI çipleri şirketin tam özerklik hedefine biraz daha hızlı ulaşmasına izin verebilir. Dün Musl aynı NIPS konuşmasında Musk, Seviye 5'e kendi kendine sürüşe (arka koltukta insanların uyuduğu noktaya) geçmek için iddialı iki yıllık zaman çizelgesini tekrarladı. AI araştırmacı Stephen Merity'in yaptığı cıvatalara göre, AI'nın yalnızca beş ila on yıl içinde insanlardan katlanarak daha akıllı hale gelebileceğini de öngördü. 


Elon Musk, Tesla'nın özel AI yongaları üzerinde çalıştığını söylüyor Diposkan Oleh: Teknoloji Bul

0 Yorum:

Yorum Gönder