16 Kasım 2017 Perşembe

Yeni Site İçin Seo AyarlarıGünümüzde İnternet teknolojilerinin gelişmesi ile beraber ekonomik büyüme yaşayan internet siteleri birçok kişinin ek gelir veya ana gelir konusunda siteler açmaya yöneliyorlar. Site açan birçok kişi çeşitli sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu sorunların başında seo ayarları, reklam yerleşim ayarları, tasarım ayarları gibi sorunlar en sık karşılaştığımız sorunların başında geliyor.

Biz bu yazımızda seo ile ilgili yaşanan sıkıntılara değineceğiz. Bir site için seo oldukça önemli bir etkendir. Nedeni ise sitenize gelen ziyaretçilerin çoğunu arama motorlarından alırsınız. Bu noktada alacağınız ziyaretçi sitesi ne kadar yüksekse internet siteniz o denli popüler olur ve maddi gelir sağlar. Peki birçok kişi site açarken ne gibi bir seo hataları ile karşılaşmaktadır? Ya da bu soruyu biraz daha değiştirecek olursak sitemizi açtığımız ilk andan itibaren nasıl bir seo çalışması yapmalıyız.

İlk olarak sitemize iç seo ve dış seo uygulamalıyız. İç seo sitenin kodlarında ve yazı düzeninde meydana gelen değişimlerden oluşan seo yönüdür. Bu ilk olarak yapılması gereken seo türüdür. Dış seo ise, çeşitli sitelerden reklam, tanıtım yazısı, link alımı gibi işlerle yapılan seo işlemidir. Bu seo işlemi ise site biraz oturduktan sonra yani yaklaşık 3 ile 6 ay arasında yapılan seodur. Biz bu yazıda iç seo konusuna değineceğiz.

1) SİTE TASARIMINA DİKKAT EDİN!

Sitenizi karmaşık sitelerden yapmak yerine kullanıcıyı sıkmayan, ziyaretçi gözü ile bakabildiğiniz bir göz ile yapın. Ne kadar sade ve okunaklı olursa sitenizde süre geçiren kişi sayısı bir o kadar fazla olacaktır. 

2) META TAG AYARLAMALARI

Sitenizin en önemli seo işlemi de belki de burada ortaya çıkmaktadır. Meta tag olayı, arama motorunda botların siteyi daha iyi tanıması ve bilgilendirilmesi için oluşturulmuş kimlik bilgileridir. Bu bilgilerde sitenizin başlığı, açıklaması, anahtar kelimeleri, yazar bilgisi, arama motorlarına verilecek komutları içermektedir. Bu kısmı kesinlikle es geçmeyin.

3) RESİMLERİ VE KODLARI OPTİMİZE ETMEK

Sitenizde kullanacağınız görseller ile javascript ve css kodlarını optimize eden sitelerden minimize ederek sitenizin daha hızlı çalışmasını sağlayarak seo alanında +1 puan alabilirsiniz.

4) YAZILARDA HİYERARŞİYE DİKKAT EDİN

Sitenizde yazdığınız yazıları giriş, gelişme ve sonuç bölümüne göre paragraflara ayırın. Gereksiz kelimelerden, devrik cümle kurulumundan kaçının. Her yazdığınız paragrafın başına, paragrafın içeriği ile ilgili dikkat çekici bir başlık atmayı unutmayın. Ayrıca yazdığınız yazıyı bol bol görsel ve videolar ile destekleyin. Sonrasında kullanıcıların merak ettiği sorulara cevap vereceğiniz bir liste bölümü oluşturun. Son olarak başlıkları yazarken heading adı verilen HTML etiket sistemini kullanın. h1, h2, h3 etiketlerini tek kullanın yalnız. Bu işlemleri gerçekleştirerek site içi seo ayarlarının büyük bir bölümünü gerçekleştirmiş olursunuz. 

Yeni Site İçin Seo Ayarları Diposkan Oleh: Gökay Demirkıran

0 Yorum:

Yorum Gönder