12 Kasım 2017 Pazar

Sality Virüsü Nedir ve Nasıl Silinir?


Virüsler bilgisayarlarımızda en çok karşılaştığımız sorunlardandırlar. Bilgisayarımıza bulaşan bir tür virüs sistemimizdeki tüm dosyaları etkileyerek çalışamaz duruma getirebilir. Tabi ki bu virüsün türüne ve türevine bağlı olarak da değişim göstermektedir. Genellikle virüsler sisteminizde çalışıyorken birtakım amaçları hedeflerler. Örneğin reklam virüsleri sisteminizde tespit edilen tüm yazılımlara zarar vermeyerek tarayıcınıza bulaşırlar ve tarayıcınız ortamında gerçekleştirdikleri prosedür size sıksık olarak tanıtımlar çıkartarak bu tanıtımlara zorla tıklamanızı dayanıklıaktır. Yine Truva atı virüsleri de bilgisayarınızda arka planda problemsiz bir şekilde çalışarak gene arka plan ortamında gizlice kötü niyetli şahıslara hakkınızdaki tüm verileri servis etmeyi hedeflerler.

Sality Virüsü Nasıl Çalışır?

Bunlara ek olarak stealer, keylogger gibi virüs türleri bulunmaktadır ve keylogger virüsleri de sisteminizdeki klavyeden girdiğiniz tuşları kayıt ederek genelde mail ya da FTP aracılığı ile kötü niyetli şahıslara aktarırlar. İşte tüm şunlara ek olarak birde solucan virüsleri bulunmaktadır ve şunlar autorun mantığında çalışırlar. Yine Sality virüsü solucan virüslerine bir örnektir. Genellikle de Windows XP sistemlerde çalışan bu virüs sisteminize ilk girdiği andan itibaren tüm dosyalarınıza yapışarak kendisini kopyalar. Artık silinmesi nerdeyse imkânsız bir hal alır. Bununla da kalmaz ve sisteminizde sıksık olarak detaylı sorunlar oluşturur birtakım durumlarda de şayet düşük donanımsal özelliklere sahip bir işletim sisteminiz var ise kasmalar, donmalar yaşayabilirsiniz ve bilgisayarınız çökebilir.

Sality Virüsünü Silme İşlemi

Bütün şunların ışığında sisteminizde yaşadığınız bu sorunlara ek olarak genel hatları ile ele alırsak sality virüsünden kurtulabilmeniz amacıyla yapabileceğiniz profesyonel olarak ilk ismim Sality Remover tipi yazılımları indirmeniz ve kullanmanız olacaktır. Bu sality remover yazılımları verilerinize zarar vermeden sality virüsünü yapıştığı yerden silmektedir. Eğer ki anti virüs uygulamaları ile bu virüsü silmeye çalışırsanız dayanıklı olan verilerinizde silinir. Yani hard diskiniz ortamında tespit edilen tüm verileriniz silinmektedir işte bu sorunu yaşamanız adına yapmanız gereken prosedür bir Sality Remover yazılımını edinmek ve sisteminizi güvenilir moda alarak başlatmak olacaktır. Güvenli mod yanında hiçbir virüs aktif olamaz ve virüs silme yazılımları rahatça görevlerini yerine getirebilirler.


Sality Virüsü Nedir ve Nasıl Silinir? Diposkan Oleh: Teknoloji Bul

0 Yorum:

Yorum Gönder