9 Kasım 2017 Perşembe

Radeon GPU’lu İki Yeni Intel İşlemci


Kısa zaman içerisinde aralarında ciddi rekabet olan AMD ile Intel‘in stratejik ortaklık kurması pek çok otoriteyi şaşırtmıştı. Bu ortaklığın meyvesi olacak Radeon GPU’lu Intel prosedürcüler de çok vakit geçmeden meydana çıktı!

Her iki doğrultudan da oluşturulan açıklamalarda bu birlikteliğin “ince ve hafif” dizüstü bilgisayarlara kuvvetli prosedürcü-GPU paketleri üretmek üstüne bulunduğu söylenmişti. Intel Core i7-8705G ve i7-8809G adlarıyla sızdırılan iki prosedürcü ise bu iddiayı destekliyor. 3.1 GHz taban sürate sahip olan prosedürcülerden i7-8705G 3.7 GHz, i7-8809G ise 4.1 GHz’e kadar turbo frekanslarda çalışabiliyor.

Yapılan anlaşmanın hususu olan dahili GPU doğrultusunda ise Radeon’un memnun edici işler yaptığını söyleyebiliriz. 4 GB HBM2 belleğe sahip olan birim, 3.3 TFLOPS ile grafik doğrultusunda Playstation 4 Pro‘ya yakın neticeler meydana koyuyor. Mühendislik örneğini test eden yetkililerin aktardığına göre grafik birimi RX 560-570 arası performans sağlıyor -ki bu da mobil doğrultuda olabildiğince yüksek bir seviyeyi işaret ediyor.

Gelen ilk neticelere göre bu iki şirket, oluşturulan çalışmadan olabildiğince kârlı çıkacak gibi görünüyor. Aslına bakacak olursak bu proje tutar ise hem Intel güçsüz olan grafik doğrultusunda çözüm bulacak, hem de AMD grafik alanındaki en büyük rakibi olan NVIDIA’ya karşı ciddi bir koz kazanacak.

Benchmark Sonuçları

Yayınlanan bu neticeler kesinlik kazanırsa mobil prosedürcüler doğrultusunda yeni bir devreye tanık olabiliriz. Bir laptop ekran kartının RX 570’e yakın performans sergilemesi ve bunu HBM2 bellekler üzerinden gerçekleştirmesi aslında ilgi çekici. Hem de tümleşik ekran kartları başlıca ultrabook modellerinde kullanılacağı ve anakarta birleşik olacağı amacıyla soğutma doğrultusunda büyük bir değişikliğin olması beklenmiyor.


Radeon GPU’lu İki Yeni Intel İşlemci Diposkan Oleh: Teknoloji Bul

0 Yorum:

Yorum Gönder