6 Kasım 2017 Pazartesi

PPC ve TBM Hakkında Detaylı BilgiPPC nedir ya da bir başka söyleyişle Tıklama Başına Maliyet nedir sorusunun yanıtını vereceğim bu içerikten ilk evvelce hepinizi selamlıyorum sevgili dostlarım. Günümüzde internet sitesine sahip olan herkesi yakından ilgilendiren reklam maliyetleri veya reklam kazançları mevzusu ile alakalı en mühim şey Tıklama Başına Maliyet kavramıdır. Bu içerikte sizlere çeşitli olarak bu mevzu ile alakalı veriler vermeye çalışacağım. İsterseniz lafı daha çok uzatmadan içeriğe giriş yapalım.

PPC ve TBM Nedir?

PPC (Pay Per Click), Reklam verenler yönünden İnternet sitelerine verdiği tanıtımların, yayınlandığı sitelerin sahiplerine yani yayıncılara, gösterilen reklamın tıklanması başına verilebilecek olan ücrettir. PPC dünya üzerinde en çok tercih edilen reklam modeli olup bilhassa Google Adsense sisteminde en rağbet gören reklam çeşididir.

PPC açılımı Pay Per Click olup Türkçeye Tıklama Başına Maliyet olarak çevrilmiştir. PPC modelinin bu kadar tanınmış olmasının ana nedeni başka reklam modellerinin aksine arama motoru şeklinde çalışmasıdır. Biraz daha ayrıntıya inecek olursak PPC reklam verenin kendi eklediği anahtar sözcükleri esas alabilmekta ve alakalı anahtar sözcüklerin piyasa hacmi, aratılma seviyesi ve aynısı değerlere göre kullananlara gösterilmektedir. PPC modelinde belirlemiş olduğunuz anahtar sözcüklerin gördüğü rağbete göre otomatik olarak bir tıklama başına maliyet oluşturulmaktadır.

PPC nedir ya da Türkçesiyle Tıklama başına maliyet nedir sorusuna bir yanıt verdiğime göre şimdi biraz daha ayrıntıya girerek PPC çalışma mantığı nedir sorusuna bir yanıt vermeye çalışalım.

PPC Çalışma Mantığı Nedir?

PPC nedir sorusuna yanıt verirken de açıkladığım gibi fazlası büyük sistem PPC modelini kullanırken alakalı anahtar sözcükyi reklam veren yönünden saptanmasına izin vermektedir. Böyle bir halde ilgi etmemiz lüzumen mevzular ise seçtiğimiz sözcüklerin çok tanınmış olması halinde tıklama başına maliyetinde aynı oranda artacağıdır. Böyle bir hal yayıncı amacıyla çok güzel bir haberken, reklam veren amacıyla pek güzel olmayabilir.

Reklam veren bu tür bir halde seçenek en iyi sözcükyi seçmeli ve reklam yayınlamadan evvelce çok çeşitli bir istatistik incelemesi yapmalıdır. Bütün bu anlattıklarımın yanısıra PPC modeli yalnızca reklam ağları vasıtasıyla kullanılmak mecburiyetinde değildir. Web siteleri kendi başına da PPC modelini kullanabilir, bunun amacıyla reklam verenlerin anahtar sözcükleri ile alakalı değerleri eşleştirmek ve ziyaretçilere ona göre reklam sunmak lüzumludir. Böyle bir algoritmayı kurmak çok zor olmasa da algoritmanın fonksiyonel şekilde çalışması büyük bir maliyettir. Facebook ve Twitter gibi dev platformlar kendi PPC modellerini geliştirmiş ve kendi reklam verenlerine sahiptirler ama onlar adı üzerinde dev platformlar kategorisindedir.

Tabii ki bunun yapılmamasının nedeni yalnızca bütçe değil sevgili okur, kendi anahtar sözcük esaslı PPC modelinizi ilerletmek amacıyla lüzumlu olan en mühim şey para değil, ziyaretçidir. Saydığım platformlar en çok ziyaret edilen platformlar olduğun amacıyla kendi reklam modellerini geliştirmeleri normal ama bizim gibi site sahiplerinin bu tür bir işe girişmek amacıyla lüzumlu olan ziyaretçi sayısına ulaşma imkânımız yok gibi bir şey. Aslına bakarsanız hiç birimiz öyle bir ziyaretçi çekme hedefi ortamında bile değiliz.

İşler bu tür olunca bize değişik bir yol izlemek düşüyor. Hala reklam ağlarını kullanmak istemiyor ve arama motoru esaslı bir PPC yapacak potansiyele de sahip değilseniz sizin içersinde bir teknikim var. PPC illa anahtar sözcük tabanlı olarak çalışmak mecburiyetinde değil, modelin esası tıklama başına ücret olduğun amacıyla internet sitenize koyduğunuz sabit bir banner üzerinden de tıklama başına maliyet modelini kullanarak reklam yayınlayabilirsiniz.

Burada ilgi edilmesi lüzumen bir mevzu ise PPC modelinin en çok hile oluşturulan model olduğudur. Tıklama başına ücret alan bir internet sitesi sahibi koyulan banner’a sıksık olarak kendi tıklayacaktır. Google gibi dev reklam ağları bunu engellemek amacıyla yıllardan beri çalışmalar yapsa da şimdilik tam olarak başarılı oldukları söylenemezken, bizim bunu engelliyoruz dememiz reklam verenler amacıyla hiç inandırıcı olmayacaktır. Bu yüzden insanlar kendi PPC modelini meydana getirmek yerine aylık veya haftalık belli bir ücret karşılığında tanıtımları yayınlamayı tercih etmektedirler.

Şuana kadar PPC nedir ya da Türkçesiyle Tıklama Başına Maliyet nedir sorusuna yanıt verirken hep reklam verenleri esas aldım. Bir yayıncıysanız ve tanıtımlarınıza yoğun rağbet alabilmek istiyorsanız ilgi etmeniz lüzumen birtakım mevzular bulunmaktadır. Yayınladığınız reklam internet sitenizin en görünür yerinde olmalı, kullanıcıyı rahatsız etmemelidir ki en mühim mevzu budur. Daha çok reklam yayınlamak daha çok para kazanacağınız manasına gelmiyor, tam tersi ziyaretçinin bir daha internet sitenize girmesini engelliyor sevgili okur. Burada mühim olan nokta ziyaretçiyi reklama boğmadan alakalı reklamı sıksık olarak göstermekten geçiyor.

Bu prosedürü yapabilmek amacıyla tecrübenizin iyi olmasına lüzum yok aslında, yani kendilerini eksper olarak tanıtanlara para vermenize lüzum yok. Tek yapmanız lüzumen şey çok çeşitli bir analiz yaparak tanıtımların nerelere mevzulduğuna göz gezdirmek. Bu incelemeyı yaptığınızda kafanızda belli başlı şeyler oturacaktır. Size numune bir teknik olarak Advertorial Reklam teknikine yönlendirebilirim.

Kısacası PPC modeli zor bir iştir ve hem reklam veren amacıyla hem de yayıncı amacıyla en mühim mevzu inceleme yapmaktır. Araştırma oluşturulmadan, analiz edilmeden verdiği ya da yayınlanan tanıtımlar lüzumlu ilgiyi görmeyeceklerdir. PPC nedir ya da Tıklama Başına Maliyet nedir sorusuna yeterli bir yanıt verdiğime göre bir özet geçerek içeriği noktalayabilirim.

PPC nedir ya da Türkçesiyle Tıklama Başına Maliyet nedir sorusuna çeşitli olarak bir yanıt vermeye çalıştım. Bu içerikte PPC nedir sorusu ile eş güdümlü PPC çalışma mantığı nedir sorusuna da hem reklam veren hem de yayıncı yönünden yanıtladığımı düşünüyorum. Bu içeriğin sizler amacıyla yararlı olmasını temenni ederek içeriği burada noktalıyorum sevgili okur. Hepinize güzel günler dilerim, hoşça ve takipte kalmayı unutmayınız.PPC ve TBM Hakkında Detaylı Bilgi Diposkan Oleh: Teknoloji Bul

0 Yorum:

Yorum Gönder