20 Kasım 2017 Pazartesi

Özgün İçerik Nasıl Oluşturulur?


Markaların pazarlama ve tesirleşim stratejileri gereğince günde milyonlarca içerik ürettiği bir dünyada; içeriğin amaç kitle üzerindeki tesirsi, satışa, bilinirliğe katkısı, sağladığı dönüşüm oranları niteliğini ve efektifliğini belirliyor. Kullanıcıların değişik mecralardan günde binlerce reklamla denk geldiği ve bundan sonra daha şuurlu hareket ettikleri düşünüldüğü vakit, markalar amacıyla native içerikler, daha çok ön plana çıkıyor. Günümüzde bilhassa bloggerların, blog ve hayat sitelerinin, video içeriklerinin, oyunların, sosyal medya kanallarının yöneldiği native tanıtımlar kullananlara hayatlarından da bir şey bulabilecekleri, hikayeleştirilmiş, onlara tavsiyeler sunan, bilgi veren içerikler, mesajlar sunuyor. Bu reklam tarzı amacıyla ürün yerleştirme tanıtımları da diyebiliriz.

Native tanıtımların, reklam dünyasının en tanınmış içerik tiplerinden birisi durumuna gelmesinin en mühim nedenleri ise; elde ettiği dönüşüm, tesirleşim rakamları ve akılda kalıcılık yönünden uzun hayatlı olması. Bu tanıtımlar, bannerlara oranla daha çok görüntüleniyor, marka bilinirliğine daha çok tesir yapıyor ve daha çok dönüşüm seviyesi elde ediyor. Native içeriklerin bu başarısı, markanın direkt ürün, hizmet tanıtımını ya da reklamını yapmaması, lifestyle diye tabir ettiğimiz alanlara birleşik bir şekilde, biraz da kullanıcı tecrübesi tadında hikayeleştirilmiş içerikler sunması, yani halk diliyle de çok çok reklam kokmaması hem de birtakım durumlarda reklam olup olmadığının bile anlaşılmamasıyla direk  alakalıdır. Üstüne üstlük de ölçümlenebilir olması. Mesela; forum sitelerinde, Foursquare’de ya da çok sevdiğimiz bir fenomenin teklifinde denk geldiğimız markalar, tavsiyeler bizi rahatsız etmese de reklam barındırıyor. Hatta bu tavsiyeleri öneme alıp yemekler yiyor, mekanlara gidiyor, markalar arasında kıyaslamalar yapıyor, hayat tercihlerimizi bunlara göre belirleyebiliyoruz.

Native içeriklerin, doğru ve efektif olabilmesi amacıyla ilgi edilmesi gereken birtakım noktalar var. Şimdi sizlere bunları sıralayacağım.

Hedef Kitleyi İyi Tanımak

İlk olarak kitlemizi tanımalıyız. Lifestyle, amaç kitle ile bağ kurabilecek, viral yayılım potansiyeli olan içerikler üretmek çok mühimdir. Bu bağlamda amaç kitlenin ilgi alanlarını, kültürel düzeyini bilmek oluşturulacak içeriği daha da kıymetli duruma getirecektir.

Marka Entegrasyonunu Doğru Yapmak

Bir içeriğin tamamıyla lifestyle bir içerik olmaktan çıkıp ‘native advertising’ kapsamına girebilmesi amacıyla marka, ürün, hizmet entegrasyonuna sahip olması gerekmektedir. Bunu sağlarken değişik yollar kullanabilliriz. Bunlardan birisi içeriğin bir alanında markadan, üründen konuşmak ki bu çok titiz bir konudur. Native içerik meydana getirmek amacıyla yola çıkıp su üzerine vurmuş bir advertorial meydana getiren projelerle çokça karşılaşıyoruz… Bu bağlamda native içerikte ön planda olan şey ürün, marka olmamalı. Paylaşacak şahıslar de bu içeriği tavsiye, tavsiye içeriği, lifestyle içerik olarak konumlandırmış olmalı. Paylaşım sayısal değeri yönünden bu çok mühim. Diğer yollar ise değişik çağrışımlarla, imalarla markanın tanıttığı hizmeti anlatmak ya da içerikte sarfedilen görselle markaya gönderme yapmaktır.

Hikaye!

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz içeriğin paylaşım sayısal değerini ve viral yayılımını tesirleyecek en mühim unsurlardan birisi de hikayeleştirme. Hikayeleştirilmiş, akıcı, kullanıcıya değer katacak içerikler her vakit daha tesirlidir.

Doğru Mecra Seçimi

Markalarımıza her vakit, her mecrada bulunmanın daha çok bilinirlik oluşturmayacağını, herkese seslenmenin de doğru olmadığını söyleriz. Önemli olan kitlemizin yer aldığı mecralarda, o mecranın dinamiklerine ideal bir şekilde, kitlenin dilinden konuşarak onlara bir şeyler sunmaktır. Bu bağlamda native içerikler amacıyla de; kitle alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak mecra seçmek ve o mecraya göre içerik hazırlamak tesirlidir. Okunmayan uzun Instagram içerikleri, stok fotoğraflardan meydana gelen lakin tecrübe izah eden blog makaleları, yayınlandığı sitenin dilinden uzak bir tavsiye makalesı, otomotiv sektörüne hitap eden bir blogta yer alan yemekle alakalı bir makale karşılaşabileceğimiz kötü örneklerden birkaçı…

Güncel, İhtiyaç Karşılamaya Odaklı

Oluşturulan içeriğin daha çok dönüşüm alması ve yayılım sağlaması yönünden güncel, ilgi çekici, real-time meydana getiren bir mevzuya değinmesi olabildiğince mühim. Mesela yaz ve bayram döneminde tatil tavsiyelerine ya da tatil tecrübesine, kamp alanlarına özel bir içerik üretip, titizlikle ürün entegrasyonunu sağlamak gibi…

Bu şartları yerine getiren bir native içerikle, ölçümlenebilir bilgiler (paylaşım, geçirilen süre, dönüşüm oranları ) dışında nitel yönden elde edilebilecek muhtemel neticeler da olabildiğince kıymetlidir. Marka – kullanıcı arasındaki duygusal bağı geliştirmek, tesirleşimini güçlendirmek, kullanıcı tecrübesi miktarını çoğaltmak, viral ve natural yayılımla markanın farkındalığını çoğaltmak bunların önde gelenleridir.


Özgün İçerik Nasıl Oluşturulur? Diposkan Oleh: Teknoloji Bul

0 Yorum:

Yorum Gönder