23 Kasım 2017 Perşembe

Kablosuz Ağınız Kullanılıyor mu?


Evlerimizde kullandığımız internet bağlantısı bundan sonra olabildiğince iyi sürat seviyelerine erişti. Gelişen teknoloji ile eş güdümlü çoğalan kamera çekim niteliği yanında yüksek çözünürlüğe sahip videoları ve filmleri getirdi. İnternet üstünden yüksek çözünürlüğe sahip bu tarz içerikleri izlemek, indirmekte bizlere yüksek süratte internet ihtiyacı meydana çıkardı.

Evimizde kullandığımız internet hattı her ne kadar yüksek sürate sahip olsa da süratlarımızın yüksek olmasını gerçekleştiren tek unsur, alt yapı firmasının sağlamış bulunduğu  asimetrik internet hizmeti değil. Modeme gelen internet hizmetini kendi ağımıza dahil ettiğimiz cihazların ve kullanıcıların kullanım şeklide etkiliyor. Mesela kablolu olarak  bağlı olan bir istemcinin torrent üstünden gerçekleştirdiği indirme, süratımızın nerdeyse tamamını bloke ederek, bağlı olan başka istemcilerin internet süratlarını çekilmez bir duruma getirebilir.

Tabiki yalnızca bu durum, ağımıza kendi isteğimizle kattığımız şahıslardan kaynaklı gerçekleşmeyebilir. Haberimiz olmadan ağımıza sızmış ve kullanan birey ya da sistemleri de teşhis etmek hem kaliteli bir internet tecrübesi sunacak hem de mümkün meşru problemleri ortadan kaldıracaktır. Dilerseniz evdeki ağınızda yer alan davetli ve çağrısız konukları nasıl görüntüleyebileceğinize göz atalım.

1 – Modem Işıklarını Yorumlamak

Biraz teknik bilgi sahibi bir kullanıcı iseniz modem üstünde yer alan ışıkların yanıp sönmesinin ne mana ifade ettiği konusu ile ilgili bilgi sahibisinizdir. Eğer bu hususta hiçbir bilginiz yok ise merak etmeyin, sizlere esas verileri şimdi aktaracağım. Hem kablolu hem kablosuz modemlerin üstünde yer alan ışıklar, sizin bağlantı durumunuzu temsil etmektedir. Bu ışıklar modeme gelen ve giden bağlantıları en kolay şekilde kullanıcıya göstermektedir. Eğer modem üstünde sıksık ve süratli bir şekilde yanıp sönen bir ışık var ise interneti aktif bir şekilde kullandığınızı anlayabilirsiniz.

Eğer ağınıza bağlı olan kimse interneti aktif olarak kullanmıyor ve gene de bu ışık sıksık ve süratli bir şekilde yanıp sönüyorsa kablosuz ağ şifrenizi ve kablosuz ağ isminizi değiştirmenizde yarar var.

2 – Bağlı Olan Cihazları Kontrol Etmek

Modem arayüzlerinde kullanıcıları bilgilendirmek adına bir grup veriler ve ayarların yer aldığı bölümler vardır.Eğer el ile rastgele bir değişim yapmadıysanız modeminizin IP adresi yapımcıya göre değişim göstermekle birlikte 192.168.2.1 ya da 192.168.1.1 olarak tanımlıdır. Herhangi bir tarayıcıya bu adresleri yazdığınızda modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz. Bu arayüz aracılığı ile ağınıza bağlı bütün cihazları gözden geçirerek daha güvende olabilirsiniz.

3 – Ağ İzleme Yazılımı Kullanmak

Eğer ilk aşaması kolay olarak tanımlıyorsanız ve daha ilerlemiş bir teknik arıyorsanız 3.parti firmaların geliştirmiş bulunduğu ve Wi-Fi loglarını görüntüleyebileceğiniz uygulamaları bilgisayarınıza yükleyerek kablosuz ağ bağlantınızı kullanan cihazları teşhis edebilir ve izleyebilirsiniz.

Eğer ilk 2 ismim size olabildiğince kolay geliyorsa daha ilerlemiş bir teknik izleyebilirsiniz. Bir grup ayarları değiştirebileceğiniz ve Wi-Fi günlüklerini görüntüleyebileceğiniz uygulamalarını bilgisarınıza indirebilir ve kablosuz bağlantınıza sızanları teşhis edebilirsiniz.

4 – Daha Güvenli Bir Ağ Bağlantısı amacıyla Yapılması Gerekenler

Tüm bu sıkıntılardan kurtulmak amacıyla ağ güvenliğinizi arttırmanız da yarar var. En esas teknik olarak katiyen WEP ve WPA gibi güvensiz protokolleri Wifi şifreniz amacıyla tercih etmeyin. Her ne kadar geçen zamanlarda WPA2 protokolü de kırılmış olsa da hala en güncel protokol bu olmasından bunu tercih etmeniz de yarar vardır. Hem de ağınız MAC filtreleme kullanabilir ya da kablosuz ağ alt yapısını tamamıyla kapatabilirsiniz.

Tüm bu işlemleri karşın kablosuz ağ süratınız yavaş ise internet sağlayıcınız ile görüşmenizde yarar olacaktır.


Kablosuz Ağınız Kullanılıyor mu? Diposkan Oleh: Teknoloji Bul

0 Yorum:

Yorum Gönder