7 Kasım 2017 Salı

İnternet Tarayıcınız Güvenli mi?Çağımızın en süregelen terimi olan “Güvenli İnternet” terimini bundan sonra bilmeyenimiz yoktur. İnternet'in devleri yönünden başlatılan bu akım yanında çoğu soruyu getirdi. İnternet sitelerini güvenilir duruma getirerek İnternet dünyasını daha da güvenilir kılmayı hedefleyen bu akım lüzum kullanıcılar amacıyla lüzum içerik yapımcılar amacıyla çoğu şeyi sorgulamaya itti.

Güvenli internet ortamını oluşturmaya yönelik en büyük çabayı hiç kuşkusuz ki bütün internet sitelerinin yer aldığı Google vermektedir. Öyle ki Google’nin kurucusu Larry Page, Fransa’da düzenlenen güvenilir internet konferansında yaptığı bir  konuşmada “Sadece internet sitelerini güvenilir duruma getirmenin yeterli olmadığını aynı vakitte kullanıcıların bilgisayarlarını da güvenilir duruma getirmek mühim bizim amacıyla.”

Larry Page’in devam eden konuşmasında benim aklıma takılan cümle şu oldu; “Bağlandığınız internet sitesi güvenilir fakat kullandığınız internet tarayıcısı ne kadar güvenilir ?“.

Soru olabildiğince kolay gibi görünebilir fakat yanıt bulması bi o kadar da zor bir soru. Çünkü; kullandığımız İnternet tarayıcılarının ne kadar güvenilir olduğunu bir kullanıcı olarak bilemeyiz. Larry’nin bu konuşmasında ilgi çektiği nokta buydu aslında. Biz ne kadar güvenilir siteler oluştursak ta İnternet ne kadar güvenilir duruma getirsekte, kullanıcı şayet şuursuz ise İnternet dünyası hiçbir vakit güvenilir olmayacak.İnternet Tarayıcınız Güvenli mi? Diposkan Oleh: Teknoloji Bul

0 Yorum:

Yorum Gönder