31 Ekim 2017 Salı

Sosyal Medya Üzerinde Dikkat Çekici İçerikler OluşturmaGoogle 2010 yılının Aralık ayında, Facebook ve Twitter üzerinden gelen sosyal sinyallerin arama sıralamalarını etkileyeceğini belirtmişti. O günden bu güne aramalarda sosyal sinyallerin sayısal değeri tekrar tespit edildi ve bu amaçla sosyal medyada varlık göstermenin kuvveti kritik bir neden durumuna geldi.

Google, Yahoo!, Bing ve başka arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek istiyorsanız bundan sonra kuvvetli sosyal sinyallere sahip olmanız lüzummektedir. Güçlü sosyal sinyaller arama motoru netice sayfasında sıralamanızı yükseltir, trafik değerlerinizi arttırır, kuvvetli etkileşimler ve yüksek dönüşüm oranları sunar.

Güçlü sosyal sinyaller markanızın kuvveti, güvenirliği ve otoritesi yönünden önemlidir. Pazarlama işlemlerinin bütün görevlerini yerine getirmek konusu ile ilgili size aslında yardımcı olur.

SEO ve SEM uzmanlarının sık sık sorduğu üç soru vardır. Güçlü sosyal sinyallere nasıl sahip olursunuz? İlk aşamada kuvvetli sosyal sinyaller nasıl elde edersiniz? Sosyal medyanın başarısı amacıyla ne tür güçler lüzumlidir?

Tüm bu suallere yanıt sunabilcek amacıyla tek bir yanıt yeterlidir. Dinamik içerik lüzumsiniminiz olan şeydir! Elbette bunu gerçekleştirmek amacıyla çekici içerikler üretmelisiniz. Bunu yapabilmek amacıyla size alt adımdan meydana gelen bir rehber sunuyoruz.

Kitleyi Tanıyın

İçeriği bilhassa kitlenizin en büyük alanı amacıyla oluşturun. Instagram’da yer alan son derece lüks bir marka olduğunuzu düşünün ve sosyal sinyallerin büyük bir bölümü buradan geliyor olsun. Instagram’ın kullanıcılarının büyük bir alanının bayanlardan oluştuğunu bilmek sizin amacıyla değerlendirilmesi lüzumen fırsat manasına gelmektedir. Diğer taraftan Facebook kullanıcılarının yarısından bir oran çoğu da bayanlardan oluşmaktadır. Burada durumun dengede olduğunu düşünerek hareket etmeniz lüzumir.

Demografik türde veriler toplamak oluşturacağınız içeriğin cinsini saptamak amacıyla önemlidir. Bununla eş güdümlü kitle ile etkileşim amacıyla doğru tonu belirlemeniz konusu ile ilgili size yardımcı olur. LinkedIn’de yer alan bireylerin dedikodu içerikli yazılardan hoşlanması pek mümkün değildir fakat Facebook ve Twitter kullanıcıları buna bayılırlar!Doğru Türü ve Zamanı Tanımlayın

Doğru içerik türü sizin amacıyla en çok etkileşimi gerçekleştiren içerik türüdür. Hangi yazıların daha çok beğeni, yorum, paylaşım ya da retweet aldığını esasen biliyor olabilirsiniz. Bu halde benzer türlerde içerik üretmeniz lüzumir.

Genellikle infografik tipi içerikler en çok etkileşim alan içerik türüdür ve bu bütün sosyal medya platformları amacıyla geçerlidir. Bunlar düz metin yazılarından 30 kat daha çok okunur. Benzer şekilde Facebook’ta yer alan kitle videolardan çok hoşlanır. Videolar geleceğin pazarlama aracı olarak görülmektedir, bu halde video içerikler ya da yazılar hazırlayarak pazarlama stratejinizi iyileştirebilirsiniz.

Ek olarak sosyal medya mesajlarını doğru vakitte paylaşmanız önemlidir. İletişimler genelde Perşembe ve Cuma günleri Facebook’ta daha çok olmaktadır. Pazartesi ve Perşembe günleri genelde Twitter mesajları amacıyla idealdir. Salı ve Perşembe günleri amacıyla LinkedIn günü olarak nitelendirilebilir.

Onların Kendisi Olun

İletişim istiyorsanız güncel olmak son derece önemlidir. Kendi sektörünüz dışında son haberler, faaliyetler ve yenilikler ile ilgili içerikler geliştirmeye çalışmalısınız. Bunu esasen var halinde olan tartışmalara dahil olmak amacıyla değerlendirmeli ve Facebook ya da Twitter gibi yerlerde yer alan hashtag’lerden faydalanmaya çalışmalısınız.

Benzer şekilde kitlenizin takip ettiği son trendleri takip etmeye çalışın. Selfie paylaşıyorsa siz de paylaşın. Farklı bir olaya başvuruyorlarsa siz de hamlenizi yapın. Buradaki düşünce ise sosyal medya içeriği vasıtasıyla daha çok sosyallik oluşturmaktır.

Tutarlı Olun

Takipçiler amacıyla yakınlık önemlidir. Sosyal medyada ne kadar sık paylaşım yapıyorsanız onlar sizin marka adınıza daha yakın olurlar ve siz paylaşım yaptıkça kendilerini sizinle etkileşimde tutmaya çalışırlar. Buradaki püf nokta ise yüksek kaliteli, yüksek kıymetli içerikler üretmektir ve bunu sıksık duruma dönüştürmelisiniz.

Bunun amacıyla içerik yapan vasıtaları kullanabilirsiniz. İnternet içerisinde arama yapan, ideal içerikler bulan, yüksek kaliteli yazılara ulaşabilen ve bunları sizin amacıyla paylaşan vasıtalar vardır.

HootSuite ile ilgi çekici içerikler paylaşabilir, yanıtlar verebilir, diyalogları takip edebilir ve etkileşimleri ve dönüşümleri ölçebilirsiniz. TweetDeck ile iyi tweet’leri ayıklayabilir, onları paylaşmak amacıyla sıraya koyabilir, takipçilerle etkileşim kurabilir ve Twitter içeriğinizi kolayçe yönetebilirsiniz. DrumUp ile program sizinle içerikleri paylaştıktan sonra tanınmış ve ön plana çıkan içerikleri ya da gönderileri otomatik olarak paylaşabilirsiniz.

Benzer niteliklere sahip aynı fonksiyonları gören çok daha değişik vasıtalar bulabilirsiniz fakat yukarıda yer alanlar, en kolay ve en az efor lüzumtiren vasıtalardır.

Çalışanlar Aracılığıyla İletişim Kurun

Çalışanları etkileşim konusu ile ilgili görevlendirmeniz halinde markanızın sesi, yüzü ve bağlantı kuran kişileri konusu ile ilgili destek almış olursunuz. Marka içersinde yer alan belirli bireylerin yarı profesyonel hesaplar açarak sosyal medyada yer almasını sağlayın. Görevleri diyalogları sürdürmek olacaktır. Herhangi bir şey satmalarına lüzum yoktur. Sadece etkileşim ve etkileşim kurmaları yeterlidir.Onları Teşvik Edin

Parayla değil, bu tamamıyla aptallık olur. Özel fırsatlar, indirimler ya da bunun gibi değişik şeylerle insanları heyecanlandırabilir ve sizinle etkileşim kurmalarını sağlayabilirsiniz. Instagram ve Facebook fotoğraf yarışmaları amacıyla idealdir. Selfie deliliğinin nasıl meydana çıktığını hatırlayın.

Unutmayın, sosyal profillerin faaliyet ve etkileşim düzeyi arasında bir bağ vardır. Fakat sayfanızı ideal olmayan içeriklerle doldurursanız mümkün trafiği kendi elinizle kaçırmış olursunuz. Sosyal medyada başarının sırrı derli toplu ve ideal olmaktır.


Sosyal Medya Üzerinde Dikkat Çekici İçerikler Oluşturma Diposkan Oleh: Teknoloji Bul

0 Yorum:

Yorum Gönder