31 Ekim 2017 Salı

Nedir Yaani? Seo Ayarları Nasıl Yapılır?Uzun süredir Turkcell’in üstünde çalıştığı yerli arama motoru Yaani ile alakalı çoğu şey merak ediliyor. henüz sınırlı bilhassare sahip Yaani, gelişen vakitlarda değişik servislerle birleşik edilerek daha kapsamlı bilhassare sahip olacak. Yaani kullanıcıları heyecanlandırdığı kadar internet site sahiplerini de heyecanlandırdı. Web siteleri Yaani amacıyla nasıl optimize edilir? Yaani SEO nasıl yapılır? gibi çoğu problemin cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yaani Nedir?

Yaani, Turkcell’in uzun süredir üstünde çalıştığı yerli arama motorudur. Yeni yerli arama motoru olan Yaani, geçen vakitlarda Turkcell’in düzenlediği tanıtım toplantısı ile tanıtıldı. Tanıtım ile nerdeyse hepimiz Yaani ile alakalı çoğu şeyi merak etmeye başlatık. Peki yerli arama motoru Yaani nedir?

Yaani, mobil tabanlı olarak hizmete başlayan yerli arama motorudur. Henüz mobil tabanlı olan hizmete veren arama motoru, gelişen vakitlarda tarayıcı tabanlı olarak da hizmet vermeye başlayacak. Yaani, Türkçe ana dilde alt yapıya sahip. Türkçe ana dil ile arama motorunun kullanıcıları daha iyi anlayıp daha alakalı neticeler verilmesi hedeflenmektedir.

Yaani, Yeme-İçme, Haberler, Hava Durumu ve Filmler şeklinde 4 ana menü ile kullananlara hizmet sunuyor. Yeme-İçme menüsü ile arama yapan kullanıcıların mevkisine en yakın mekanlar listeleniyor. Haberler menüsü ile en güncel haberler sunulurken kullanıcının varbulunduğu lokasyona ait hava hali da Hava Durumu menüsü ile sunuluyor. Filmler alternatifi ise kullanıcıların gene varbulunduğu lokasyona en yakın sinema salonlarını ve vizyondaki filmleri sunuyor. İlerleyen vakitlarda en ucuz menüsü de ekleneceği söylenmektedir.

Yaani, başlangıç olarak birkaç servisle birleşik çalışmaktadır. Mesela müzik aradığınız vakit Fizzy servisi vasıtasıyla dinleyebiliyorsun. Dileyen her yazılımcı kendi servisini arama motoruna birleşik edebilir. Andorid işletim sistemine sahip cihazlarda varsayılan arama motoru olarak ayarlanabiliyor. Aile koruma modu ile itimat edilir kullanıcı tecrübesi sunma hedefleniyor. Bunun yanı sıra saklı mod alternatifi de mevcut. Yaani arama motorunu App Store ve Google Play Store’dan indirerek kullanabilirsiniz.

Yaani SEO Nasıl Yapılır?

Yaani arama motorunun tanıtılması ve kullanıma başlamasıyla internet site sahipleri Yaani SEO ile alakalı çoğu şeyi merak ediyor. Yaani henüz amacıyla mobil tabanlı cihazlardan kullanılmaktadır. Bu yüzden internet sitenizin responsive olmasına ilgi etmelisiniz. Mobil uyumlu bir tema seçimi yapmalısınız. Web sitenizin mobil uyumluluk seviyesi ne kadar düşük olursa internet sitenizin sıralaması da o kadar düşük olacaktır. Kullanıcılar internet sitenizde içerikle rahatlıkla ulaşmalıdır. Bu yüzden kullanıcı tecrübesini en iyi civara taşıyan bir tasarım olmalıdır. Kısacası internet siteniz kullananlara mobil cihazlardan giriş yaptığı vakit iyi bir tecrübe sunmalıdır.

Yerel İşletmeler amacıyla Yaani SEO

Yeme-İçme ve Filmler menüsünde kullanıcının lokasyonu teşhis edilerek en yakın mekanlar ve sinema salonları listeleniyor. Bu yüzdende bilhassa ulusal işletmeler bir ismim daha ön plana çıkıyor. Kullanıcının varbulunduğu il değil mahalle, sokak ve cadde aramalarda baz alınıyor. Yerel işletmeler amacıyla ise bu olabildiğince büyük bir üstünlük sağlıyor. Turkcell’in yürüttüğü proje dahilinde kullanıma yayılan Yaani’nin kısa sürede en çok indirilen program bulunduğu göz önüne alıncak olursa ulusal işletmeler amacıyla büyük bir müşteri potansiyeli oluşturduğunu görebilirsiniz. Harita kaydı yapar iken bilhassa adres ve telefon bilgilerinizi kusursuz ve doğru bir şekilde girmeniz lüzummektedir. 2 gün gibi kısa bir sürede 50 binden çok indirme adedina sahip Yaani ulusal işletmelerin daha çok müşteri kazanması amacıyla olabildiğince iyi bir fırsat olabilir. Arama motoru bölümünde Google, Yandex ve Bing gibi dev isimler ile her ne kadar henüz amacıyla rekabet edemeyeceğini düşünsek de Turkcell lüzum vatan içersinde lüzum vatan dışında olabildiğince büyük bir kullanıcı kitlesine sahip. Bu yüzden bu hali ulusal işletmeler harita kaydını yaparak büyük bir üstünlüka çevirebilir.

Film Siteleri ve Bloglar amacıyla Yaani SEO

Yaani SEO’da ikinci mühim nokta filmler menüsü ile film ve dizi siteleridir. Filmler menüsüne giren kullanıcı vizyondaki filmleri, sinema salonları ve seansları görebiliyor. Hemen bunların altında film ve dizi siteleri sıralanacaktır. Bu yüzden film ve dizi siteleri vizyonda yer alan filmleri yakından takip ederek tanıtım, fragman ve künye gibi verilere yer vermelidir. Yaani’nin sıralamalarda en çok ilgi ettiği ölçüt güncelliktir. Bu yüzden içeriklerinizi güncel tutmalısınız. Film ve dizilere kaliteli ve yüksek çözünürlüğe sahip fragman, video ve görselleri içeriklerinize ekleyerek zenginleştirin. Film ve diziler ile alakalı içerik üreterek tanıttığınuz bir blogunuz varsa vizyondaki filmler,oyuncular ve filmle alakalı detaylar ile alakalı güncel içerikler üreterek üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Haber Siteleri amacıyla Yaani SEO

Yaani SEO’da bir başka mühim nokta da haber siteleridir. Yaani tanıtım toplantısında en güncel haberlerin kullanıcılarına sunulacağı vurgulandı. Bu yüzden Yaani SEO’da en mühim ölçütlerden biri de güncellik. Haber siteleri, gündemi yakından takip ederek güncel haberler girmelidir. Haberler menüsüne tıklayan bir kullanıcı en güncel haberleri ilk sıralarda görecektir. Sitenize eklediğiniz haberleri kopya olarak değil özgünleştirerek eklemeye özen gösterin. Anlık haber ajanslarını takip ederek güncel haberlere ulaşın.

Yaani SEO amacıyla ilk evvelce internet site kaydınızı ve harita kaydınızı yapın. Diğer arama motorlarında da bulunduğu Yaani’de en çok ilgi edilen ölçüt güncel ve kaliteli içeriktir. Güncel içeriklere sahi internet siteleri Yaani’de üst sıralarda yer alabilir. Yerel işletmeler ise harita kaydının yanı sıra mekana ait görsellere ve müşteri yorumlarına ilgi etmelidir. Google Maps’te bulunduğu gibi mekana ait görsellere kesinlikle yer vermelisiniz. Yaani’de üst sıralarda yer alabilmek istiyorsanız yalnızca harita kaydı gerçekleştirmeyle kalmayıp işletmenizi en iyi şekilde tanıtmalısınız.

Yaani internet dünyasına gireli çok uzun vakit olmamasına karşın sistemi ile alakalı çoğu şey merak edilmeye başlandı. Bütün bilhassari ve kullananlara tanıttığı hizmetler ile alakalı ulaştığımız bütün detayları sizlerle paylaştık. Yaani, Türkiye’nin yerli arama motoru ihtiyacını karşılamak hedefiyle yürütülen bir projedir. Google ve başka arama motorları ile rekabet edip edemeyeceğini gelişen vakitlarda hep eş güdümlü göreceğiz. Ancak çok kısa bir sürede en çok indirilen program olması çoğu internet site sahibini heyecanlandırmaya yetti. Hem de proje yürütenlerin vaatleri, potansiyel ve indirme adedi ile eş güdümlü bilhassa ulusal işletmeler yeni potansiyel kitlelere ulaşabilir.

Nedir Yaani? Seo Ayarları Nasıl Yapılır? Diposkan Oleh: Teknoloji Bul

0 Yorum:

Yorum Gönder