30 Ekim 2017 Pazartesi

Facebook, Sayfa Gönderilerini Haber Kaynağı’ndan Çıkarmayı Düşünüyor

Sayfaların normal sponsorsuz gönderileri yalnızca “Keşfet” sekmesiyle sınırlı olacak. Facebook Haber Kaynağı, senelerce Sayfalar amacıyla görünmek-amacıyla-öde şeklinde oldu. Artık, sosyal ağ hali tamamıyla buna dönüştürüp dönüştürmemeyi düşünüyor.Geçen hafta, program resmi olarak Keşfet’i, insanların göremediği Sayfaların gönderilerini bulması amacıyla tanıttı. Artık Facebook, bu yeri insanların Sayfalar’ın gönderilerini bulabileceği bir yer yapıp yapmamayı test ediyor.

Uygulama, test adımında classic Haber Kaynağı’nı dost gönderileriyle sınırlayacak ve Sayfalar sekmesinin organik gönderilerini Keşfet ile sınırlayacak. Facebook’tan bir sözcü söz hususu testi doğruladı ki bu daha evvelce de Slovak gazeteci Filip Struharik yönünden haber yapılmıştı.
Sözcünün belirttikleri şöyle:
“Her bir bireyin haber akışıyla biz insanlara en ilgi çekici gelen gönderileri gösteriyoruz. İnsanlar dostlarının paylaştığı gönderilere kısa bir şekilde ulaşabilmenin yolunu soruyor. O yüzden biz birbirinden ayrı iki haber kaynağı deniyoruz. Bir tanesi sayfalar amacıyla öteki de yalnızca dostlar amacıyla. İnsanların bu iki kısmı sevip sevmediğini kavramak amacıyla biz birkaç şeyi test edeceğiz. Örneğin insanlar videolarla ve başka gönderilerle nasıl bir iletişim kuruyor. Bu testler Sri Lanka, Bolivya, Sırbistan, Guatemala ve Kamboçya’da başlayacak. Şu anlık tüm dünyada programya sokmak gibi bir planımız yok.”

Sadece bir test oluşu ve tüm dünyada programya sokulmayacağı, markaların ve sayfa yöneticilerinin amacıylai rahatlatabilir.

2013’ten beri sayfaların organik erişimi düşüş gösteriyor. Ölüm haberi sürpriz olmamalı her an.
Öncelikle, haber kaynağındaki emlak ilanları göründüğü gibi sayısız değil. Eğer Facebook bir bireyin akışında üst sıralardaki gönderilerin onlara en enteresan gelen gönderiler olmasını sağlamazsa, o birey yeteri kadar gönderi göremeyecek bundan kaynaklı reklam da göremeyecek. Sayfalar ve insanlar ne kadar çok gönderi paylaşırsa başka insanlar da o kadar gönderi görür.

İkinci olarak, Facebook’un yürütmesi gereken bir işletmesi var. Bu işletme insanların dikkatini çekmeli ve bu sayede para kazanmalı. Evet, Sayfalar’ın organik gönderileri insanların dikkatini çekebilir. Ve evet Facebook bu ilgiden kaynaklı para kazanıyor. Sayfalar daha çok şahsa erişmek amacıyla para harcıyor. Ama Sayfalar direk  Facebook’a para kazandırmıyor.

Üçüncüsü, sayfa sahipleri gönderilerini öne çıkarmak amacıyla Facebook’a para vermeye karşı değiller. Yıllarca, markalar organik erişimdeki düşüşe omuz silkti ve cüzdanın ağzını daha da açtı. Hatta yayıncılar bile buna alıştı. Bu kabulleniş, bundan sonra karşı çıkmayı da zorlaştırdı.

Dördüncüsü, Facebook reklam yükleme problemine bakmak zorunda. Bir yıldan çoktur şirket yöneticileri platformun gelirlerinin uzun bir vakitten beridir düşüşte olduğunu belirtiyor. Şirketin bu problemle baş etmek amacıyla birkaç yolu var. Reklamları Instgram, Messenger ve üçüncü parti siteleri gibi yerlerde ortak bir çatı altında toplamak gibi. Aynı vakitte platform, Facebook’un haber kaynağına sıkıştırabileceği tanıtımlar amacıyla reklam verenleri daha çok para ödemelerine zorlayabilir.

Facebook, Sayfa Gönderilerini Haber Kaynağı’ndan Çıkarmayı Düşünüyor Diposkan Oleh: Teknoloji Bul

0 Yorum:

Yorum Gönder